Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


invilon web hosting kampanyası

Boya Koruma İşleminde Dikkat Edilmesi Gerekenler hakkında faydalı bilgiler

Araba / Araba Aksesuarları
/Dosyalar/2785_boya-koruma-isleminde-dikkat-edilmesi-gerekenler.jpg


Bir çok şeyden ödün vererek aldığımız ve gözümüz gibi baktığımız arabalarımızın hep pırıl pırıl olmasını isteriz. Boyasının kusursuz olması ve parlaması bizlere ektra bir keyif verir. Peki aracımızın bu görünümü alması için yaptığımız yanlış işlemler nelerdir ?. Şu an piyasada bulunan araçların bir çoğu zaten metalik boya peki metalik boya ne anlama geliyor. Metalik boya korumasız olarak atılan opak boya üzerine kusursuzca atılması gereken vernik tabakasından  oluşur. Kusursuz işlemden kasıt eşit oran ve hava geçirmeyecek eşit oranda yapılan bir vernik aksamı boyanın hem daha parlak hem de daha canlı görünmesini sağlar.

Kullanıcıların bir yıllık periyotlarda yaptığı en büyük yanlışlar koruma işleminden önce arabalarını yıkatırken ve temizlik işlemlerinde kullanılan malzemeleri çoğu zaman bu işi sadece para olarak gören acemi yıkamacılara bırakmaları. Çoğu zaman duymuşsunuzdur filanca yıkamacı 5 Tl fazladan veriyorum arabayı resmen pırıl pırıl yapıyor dendiğini. İşte önemli olan bu noktada verdiğiniz ücret değil veya arabanızın pırıl pırıl olması da burada önemli olan aracın hangi malzemelerle hangi teknik bigiyle ve eküpmanla yıkandığıdır.

Aracınızı yıkayan elamanın hareketlerine dikkat edin tabancayı kullanma mesayesi,kullandığı fırça ve işlem esnasında aceleci tavırlar araba yıkama işlemi sırasında her zaman geri dönülmeyen hasarlara sebep olur.

Gelelim boya koruma işlemine aracınızın boyası yılda bir kez yazlık ultra viyole  ışınlar için  bir kezde kışlık çamur ve tozların asit yani oksidasyon işlemine karşı koruma işlemi yapılması gerekir. Bu işlem tahmin ettiğiniz gibi çok pahalı veya zor bir iş değil. Bu koruma işine başlamadan önce aracınızı tümüyle kusursuz yıkayın veya yıkatın arabanızı gölge bir alana çekin ve birinci kalite sadece araba cilası ihtiva eden koruma (kesinlikle pasta işleminde kullanılmayan sadece cila) ürününü alın ve üzerinde bulunan kullanma talimatını dikkatlice okuyun. Öncelikle arabanızı belirli parçalara bölün önce tavandan başlayın çünkü tavanı sona bırakacak olursanız cila işlemi sırasında yapılması gereken toz alma sonrası aynı işlemi iki veya üç kere temizlik yaparak işi yorucu hale getirirsiniz. Tvanın sağ ve sol yarısını ayrı ayrı yapmanızı tavsiye ederim. Cilayı eşit oranlarla ( Bir şeker kaşığı kadar miktarlarda 15-20 cm aralıklarla bırakın cila koyma işlemini hızlı bir şekilde gerçekleştirdikten sonra yapı marketten aldığınız doğal süngerle (petrol ürünleri ihtiva etmeyen ince gözenekli ve yumaşak sünger) cilayı tüm yüzeye normal masa veya bir yüzeyi temizlediğiniz baskıda tüm alana yayın işlem sonrasında ya bir pamuk veya kadife bir bezle tüm alanı hafifçe temizleyin dökülen tozları kaportadan ve vinil aksamdan bir bez yardımıyla uzaklaştırın. Bu işlemi size nasıl daha kolay geliyorsa kullanacağınız malzamelere dikkat ederek ve fazla baskı uygulamadan gerçekleştirin işlemin tamamen bitirdikten sonra aracınızı gölgede 3-4 saat bekletin ve bu cilalama işlemi sonrasında arabanızı 4-5 gün yıkatmayın. Cila işleminden sonra aracınızı özel yıkama detarjanlarıyla yıkamaya özen gösterin.

NOT: araba cilalama işlemi yılda iki kere yapılabilir fakat pasta işlemi sadece teknik personelin profesyonel eküpmanlarla yapması gereken ve gerçekten hasas işçilik gerektiren bir iştir kesinlikle kendi başınıza bu işe kalkışmayın. İlk başta çok hoşunuza gidebilir ve aracınız pırıl pırıl bir görünüm  kazana bilir fakat aracınızın vernik aksamına ciddi ve geri dönüşü olmayan hasarlar verir. Unutmayın vernik atması sonucu vernik yaması tamamen geçici bir çözümdür işlemin kesin çözümü arabanızı komple boyatmak olacaktır.

İlginizi çekecek diğer makaleler
 • Arabaya Cam Filmi Taktırmak Yasalmıdır

 • Arabanız İçin Şık Aksesuarlar

 • Arabamızın aynaları niçin farklı gösteriyor

 • ABS Nedir, Nasıl Çalışır

 • Jantlar ve Lastikler

 • Peugeot 206 Modifiye

 • Arabaya Cam Filmi Nasıl Çekilir

 • Boya Koruma İşleminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Far Kitleri ve Neon Aydınlatma

 • Xenon Far Kiti alırken nelere dikkat etmeliyim

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 2939
  Aldığı Puan : 0
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 03.06.2014
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar
  izmir web tasarım
  Kadın sitesi
  hemoroid doktoru izmir
  Yüklenme Zamanı : 0,6864012 seconds