Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


invilon web hosting kampanyası

Yağmur sensörü nedir ve nasıl çalışır hakkında faydalı bilgiler

Araba / Araba Aksesuarları
/Dosyalar/1037_yagmur-sensoru-nedir-ve-nasil-calisir.jpg

Günümüzde güvenli sürüş amacıyla sürücüler için birçok kolaylık sağlayan sistemler oluşturulmuştur. Otomotiv sektörü her geçen gün yeni buluşlara imza atarken, son üretilen araçlarda güvenlik en üst seviyededir. Araçtan en yüksek güvenlik ve verimi almak hedeflenmiştir. Böylece sürücü aracı rahatlıkla kontrol altında tutabilmektedir. Sürücülere kolaylık sağlayan sistemlerin başında sensörler yer alır. Bu sensörler sürüş esnasında sürücüye gerçekten büyük kolaylık sağlamaktadır. Bu sensörler den bazıları park sensörü, hidrolik direksiyon sensörü, far sensörü, stop lambası sensörü, debriyaj sensörü, hava yastığı sensörü ve yağmur sensörüdür. Bu sensörler sürücüye kolay ve güvenli bir sürüş sağlayacaktır. Günümüzde kullanılan sensörler kullanım amaçlarına göre giderek artmaktadır. Üreticiler ihtiyaca yönelik yeni sensörler geliştirmektedir. Bu sensörlerden biri de yağmur sensörüdür. Peki, bu yağmur sensörü ne işe yarar, biz nasıl kullanabiliriz?

Yağmur sensörü, yağmur yağmaya başladığı zaman yağmurun hızını ve şiddetini ölçerek otomatik olarak sileceklerin çalışmasını sağlayan ve sileceklerin hızını ayarlayan sistemdir. Ayrıca ıslanmış yollarda diğer araçlardan ön cama gelen sulu ve çamurlu damlacıklar da yağmur sensörünün çalışması için yeterlidir. Sistemin çalışma şekli oldukça basittir. İlk olarak kuru bir havada sensörler çalışmıyor. Yani cama su gelmediği sürece sensörler algılama yapmıyor. Seyir halindeyken yağmur yağmaya başladığı zaman silecek kolu bir kademe yukarı kaldırıldığında yağmur sensörü devreye girer. sensörler devreye girerek sileceklerin çalışmasını sağlar. Aynı zamanda yağmurun şiddetini ve hızını ölçtüğü için sileceklerin hızını buna göre ayarlıyor. Yağmur sensöründe hassasiyet düğmesi ile ayar yapabilirsiniz. Bu düğme kolun üzerindeki minik bir tuşla yapılır. Araçlarda kullanılan tüm yağmur sensörlerin çalışma prensibi aynıdır.

Yağmur sensörünü kapatmak için ön cam silecek kolunu indirerek OFF konumuna getirmek yeterlidir. Böylece sensörler devre dışı bırakılmış olur. Eğer yağmur sensörü açık unutulursa Sensör belirli bir süre sonra kendi otomatik olarak kapanmaktadır. Son yıllar da Otomobiller son teknolojiyle üretiliyor. Bu sensörler de bu teknolojiden biridir. Bu nedenle sensörlerin güvenli olabilmesi için sıfır hatalı olmaları gerekir. Sensörlerin yanlış bir bilgi vermesi güvensiz sürüş, yakıt israfı ve aracın verimsiz olmasına neden olur. sensörlerin yanlış bilgi vermemesi için üretici firmalar bazı önlemler almıştır. Bu önlemlerin başında dışarıdan gelecek frekansları önleyen bir sistem oluşturulmuştur.

Yağmur sensörleri sürücünün isteği doğrultusunda çalışan bir sistemdir. Sensör aracın iç camına monta edilir. Işınlar sayesinde de dışarıdaki yağmur damlalarının düzensizliğini algılayarak çalışmaya başlar. Bu nedenle normal zamanlarda aracın ön camının lekesiz ve temiz olmasına dikkat etmeliyiz.

İlginizi çekecek diğer makaleler
 • Jantlar ve Lastikler

 • Arabanız İçin Şık Aksesuarlar

 • Peugeot 206 Modifiye

 • ABS Nedir, Nasıl Çalışır

 • Arabamızın aynaları niçin farklı gösteriyor

 • Arabaya Cam Filmi Taktırmak Yasalmıdır

 • Boya Koruma İşleminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Arabaya Cam Filmi Nasıl Çekilir

 • Far Kitleri ve Neon Aydınlatma

 • Xenon Far Kiti alırken nelere dikkat etmeliyim

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 10165
  Aldığı Puan : 8
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 25.02.2014
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar
  izmir web tasarım
  Kadın sitesi
  hemoroid doktoru izmir
  Yüklenme Zamanı : 0,6396011 seconds