Kategoriler
Araba Bilgisayar Bilim ve Teknik Eğlence Elektronik Ev Bahçe Finans Hobi İletişim Kadın Kim Kimdir Kültür ve Sanat Müzik Sağlık Seyahat Siyaset Spor Yaşam Yiyecek İçecek


invilon web hosting kampanyası

Xenon Far Kiti alırken nelere dikkat etmeliyim hakkında faydalı bilgiler

Araba / Araba Aksesuarları
/Dosyalar/896_xenon-far-kiti-alirken-nelere-dikkat-etmeliyim.jpg

Xenon ampul, içinde çok yüksek saflıkta Xenon gazı karışımı bulunan bir mikro deşarj lambasıdır. Halojen ampullerde olduğu gibi Xenon ampullerde “Flaman” bulunmayıp, Işık, Quartz bir cam tüp içerisine yüksek basınç ile doldurulmuş Xenon gazı ile 2 elektrot arasında oluşan ark ve çakma sureti ile oluşmaktadır.
Xenon lambanın ışık verebilmesi için ateşlemeyi başlatacak bir marş dinamosu ve düzenli ışık vermeyi sağlayan bir elektronik balast gereklidir.
Xenon Aydınlatmanın Avantajları
Xenon Ampuller, Halojen ampullerden 2–3 kat daha fazla ışık üretmelerinin yanı sıra Halojen ampullerin yarısı kadar güç harcarlar.
Bu nedenle, sürücüye 2–3 kat daha fazla net görüş alanı ve araç’ın elektrik sisteminden da çok daha az güç çeker.
Xenon aydınlatma, karanlıkta aynı gün ışığı gibi aydınlatma sağlamaktadır. Araştırmalara göre Xenon Aydınlatma, sürücünün konsantrasyonunu sağlaması nedeni ile çok daha güvenlidir.
1960 larda, Halojen farlar çıktığında gözleri kamaştırdığı söylenmekteydi, şimdi ise Xenon farların göz kamaştırdığı söylenmektedir. Bu inanış yanlıştır.
Normal şartlarda sürücü önündeki yola bakmalıdır. Xenon teknolojisi ışığa farklı bir renk vermesi nedeni ile sürücü, diğer aracın farına bakma meyilinde olmakta buda halojen fardan daha az da olsa göz kamaşmasına neden olmaktadır. Zaman içerisinde her kes bu Xenon aydınlatmaya alışacak ve bu tür şikâyetler ortadan kalkacaktır
Teknik olarak Xenon farlar, Halojen farlara göre daha az göz kamaştırmaktadır. Bu nedenle sürücü karanlık geçişlerde yol kenarlarını çok daha net olarak görebilmektedir. Güçlü ışık ile aydınlatma sınırları içerisinde her tarafa mümkün olan aynı aydınlatmanın dağıtılması sağlanmaktadır. 
 Kaliteli Xenon ampullerin ömürleri yaklaşık araçların ömürleri kadar olabilmekte ve Xenon ampullerin sadece fiziksel bir hasar oluştuğunda değişebileceği duruma gelmiştir.
 
Neden  Xenon Aydınlatma ?
On Yılı geçen bir süre içerisinde araçlar gittikçe geliştirilerek ABS, Airbag, Air-Condition, ASR gibi teknoloji uygulamaları ile çok daha konforlu üretilmeye başlamıştır. Buna rağmen kazaların %60 kısmı karanlıkta oluşmuştur. Bu nedenle Aracın aydınlatması yol güvenliği açısından büyük rol oynamaktadır.
Gerçekte de 60 yaşındaki bir sürücünün, 20 yaşındaki bir sürücüye göre aynı performansı sağlayabilmesi için 10–11 kat daha fazla ışığa ihtiyacı olmaktadır. Bundan dolayı yaş ilerledikçe daha güvenli bir sürüş için daha fazla aydınlatmaya ihtiyaç vardır.
Xenon lambalar, standart Halojen lambalara göre %300 ‘e kadar daha fazla gelişmiş bir görünüm sağlamaktadır. Bu nedenle, 3X Xenon HID Oto Far Aydınlatma sistemimiz size her koşulda çok daha fazla görüş alanı ve mesafesi sunması nedeni ile can ve mal emniyetinizi sağlamaktadır.
 
Neden “6000K”  Xenon HID Aydınlatma
Xenon aydınlatmanın rengi Mavi olarak bilinse de aslında renk skalasındaki yeri “Beyaz” dır. Sadece daha sıcak sarı renk ile karşılaştırıldığında ve Xenon lambanın ilk 30-60 saniyelik süre içerisinde aydınlatmaya başladığında, Xenon lambanın rengi Mavi olarak algılanmaktadır. Gün ışığı ile karşılaştırıldığında Xenon ışığının beyaz olduğu görülecektir.
Renklerin sıcaklık değerleri “Kelvin” derecelendirmesine göre yapılmaktadır. Örnek olarak ışığın renkleri ; Kırmızı 1800K, Sarı 4000K, Beyaz 5000K, Kristal Beyaz 6000K ve 8000K-12000K arası da açık Pembe den Koyu maviye doğrudur.
Çoğunlukla ışığın bu renk ısı derecesini belirten “K” değeri, Xenon aydınlatmada “ışık miktarı” ile karıştırlımakta ve 8000K ya da 10.000K lık bir Xenon lambanın daha çok aydınlatma sağlayacağı sanılmaktadır. Bu tamamen yanlış bilgilenmedir.
Buna en güzel örnek “Siyah” renktir. Siyah rengin Kelvin değeri yaklaşık 14.000K olmasına karşın, her hangi bir ışık kaynağı olarak kullanılamaz ve her hangi bir ışık/parlaklık yaymaz. Bir ışık kaynağının çevresine verdiği ışık miktarı/parlaklık ancak “Lümen” değerlerinden anlaşılır.
Bu nedenle 8000K ve 10000K lık Xenon lambaların aydınlatma/ışık miktarı 2.600 – 2.400 Lümen arasındadır. Halbuki 6000K ‘lık Xenon ampulün aydınlatma gücü min. 3.200 Lümen olup, 8000K ya göre %23, 10000K ya göre %25 daha fazla aydınlatma sağlamaktadır.
 
Kelvin Derecesine Göre Aydınlatma Güçleri
 
3500K Gold Yellow                      3,600 (lm)
6000K Pure White                       3,200 (lm)
8000K Purple White                    2,600 (lm)
10000K Pure Blue                       2,400 (lm)
6000K,8000K veya 10000K arasında her hangi bir fiyat farkı bulunmamaktadır. Ancak, daha çok ışık vermesi ve gün ışığına en yakın beyaz rengin 6000K olması, sürücüye çok daha güvenli araç kullanmasını temin etmesi ve her türlü hava şartlarında en ideal aydınlığı sağlamasından dolayı, ürünlerimiz de 6000K Xenon HID aydınlatma kitleri tercih edilmiştir.
8000K,10000K ve daha üstü Xenon aydınlatmada başlıca en büyük sorun, özellikle Karlı ve sisli havada 6000K Xenon aydınlatmaya göre yolun çok daha zor görülmesidir.
Xenon aydınlatmada amaç; Sürücünün can ve mal güvenliğini sağlamak olmalıdır.
İlginizi çekecek diğer makaleler
 • Boya Koruma İşleminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Arabanız İçin Şık Aksesuarlar

 • Artık Yağmur Damlaları Görüşünüzü Etkilemeyecek

 • Yağmur sensörü nedir ve nasıl çalışır

 • Chip Tuning

 • Arabaya Cam Filmi Nasıl Çekilir

 • Arabamızın aynaları niçin farklı gösteriyor

 • Jantlar ve Lastikler

 • Far Kitleri ve Neon Aydınlatma

 • Peugeot 206 Modifiye

 • Yorum Yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir!
  Kaynak :
  Gösterim Sayısı : 7440
  Aldığı Puan : 0
  Puanlama yap :
  Eklenme Tarihi : : 20.02.2014
  Anahtar Kelimeler
  Reklamlar
  izmir web tasarım
  Kadın sitesi
  hemoroid doktoru izmir
  Yüklenme Zamanı : 0,577201 seconds